عشق در نگاه اول: آیا واقعی است؟

در فیلم ها و سریال ها معمولاً یک زوج در اولین قرار ملاقات عاشق میشند. نگاهی طولانی، لبخندی متفاوت و آماده برای شروع عشق جدید: هر دو معتقدند که جفت روحیشان را یافته اند . چه کسی هست که نخواهد شرایط و احساسی مانند این عشق را تجربه کند؟ اما آیا در زندگی واقعی این اتفاق می افتد؟ آیا عشق به همان سرعتی که هالیوود تلاش می کند که به ما نشان دهد، می آید؟ آیا عشق در نگاه اول وجود دارد یا فقط یک دروغ و توهم بزرگ دیگر است؟

آیا واقعاً عشق در نگاه اول وجود دارد؟


همانطور که از نامش پیداست، عشق در نگاه اول است. وقتی دوستی ما را به شخصی معرفی می کند که فوراً ما را به خود جلب می کند، یا در ایستگاه اتوبوس از کنار شخصی عبور می کنیم و سریع احساس می کنیم که باید آن فرد را بیشتر بشناسیم. این اتفاق می تواند در یک تبادل نگاه زودگذر در یک کافی شاپ، در یک مرکز خرید رخ دهد. یعنی هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد.

عشق در نگاه اول یا عشق افلاطونی؟

عشق در نگاه اول دقیقاً عشق افلاطونی نیست. آنها ممکن است نکات مشترک کمی داشته باشند، اما ایده عاشقانه افلاطونی به ایده ای کامل جدا از عشق زمینی اشاره دارد، که فراتر از مرزهای نفسانی است.

ایده عشق افلاطونی ممکن است در نگاه اول با عشق ارتباط داشته باشد زیرا به نظر می رسد برای دو نفر که تازه همدیگر را ملاقات کرده اند باور علاقه همیشگی بسیار دشوار است.

عشق در نگاه اول

 با این حال، اندیشه افلاطون به عشقی کاملاً ناب اشاره دارد، که فقط بر اساس جذب یک فرد و شخص دیگری نیست، بلکه بر مهربانی و چیزی معنوی تر متمرکز است. آنچه در نگاه اول احساس عشق می کنیم بیشتر مربوط به میل جنسی است.

علائم جسمی عشق در نگاه اول

معمولاً میدانیم که وقتی در نگاه اول احساس عشق می کنیم، بدن ما مجموعه ای از هورمون ها را ترشح می کند که باعث ارتعاش بیشتر ما شده و ما را در حالت عواطف بالایی رها می کند. در اینجا چند نشانه وجود دارد که در این شرایط تحریک می شوند:

افزایش دمای بدن

به خصوص اگر به فردی که می خواهید نزدیک باشید، احساس می کنید که دمای بدن شما افزایش می یابد، دستان شما عرق می کند، سرخ می شوید و در نتیجه فضای داخلی شما به یک کوره تبدیل می شود. این می تواند کمی احساس ناامنی بیش از حد معمول در شما ایجاد کند یا شاید کمی تحت تأثیر شرایط قرار بگیرید.

عصبی بودن

می توانید کمی جلوی صحبت را بگیرید، کلمات آنطور که باید بیرون نمی آیند و تمام سوالاتی که در یک مکالمه عادی دارید از بین می رود. شما در شکل گیری جملات مشکل دارید و حتی می توانید چیزهای بدون معنی زیادی بگویید. این به این دلیل است که شما سعی می کنید شخصی را که دوست دارید تحت تأثیر قرار دهید و با فکر کردن بیش از حد در مورد کلمات، نتیجه، عکس آنچه می خواهید می باشد.

افزایش فشار خون

یکی دیگر از ویژگی های اشتیاق یا عشق در نگاه اول افزایش فشار خون است. به نظر می رسد به دلیل ملاقات با این شخص، آدرنالین تزریق کرده اید.

افکار ثابت

هنگامی که به خانه میرسید مدام فکر می کنید: با فردی که دیدم به چه صورت میبایست ارتباط برقرار میکردم؟ چرا من شهامت نداشتم که بروم و با او صحبت کنم؟ آیا دوباره با او روبرو خواهم شد؟

آیا عشق در نگاه اول به عشق واقعی تبدیل می شود؟

و چه کسی گفت که عشق در نگاه اول نمی تواند به چیزی ماندگارتر تبدیل شود؟ در اینجا ما به شما نکاتی را می دهیم تا بتوانید روی این فرضیه پا بگذارید و ببینید این عشق آینده ای دارد یا نه:

اشتباهات و خطاهای خود را بشناسید و بپذیرید

در حالی که غرق در شور عشق هستید، تشخیص عیب های دیگران دشوار است. تفکر انتقادی و قضاوت تغییر می کند و شما فقط یک مرد یا زن زیبا، دلسوز و شگفت انگیز را در کنار خود می بینید. احتیاط کنید!

از روزتان استفاده کنید

این به معنای “لذت بردن و زندگی در لحظه” است. شما چیز زیبایی را تجربه می کنید، بنابراین لذت ببرید و از فکر کردن در مورد مواردی مانند “آیا قرار است با هم باشیم؟” ، “آیا او مرد یا زن رویایی زندگی من است” خودداری کنید. در اکنون زندگی کنید، به آن اعتماد کنید و از وقت با هم بودن لذت ببرید.

خودتان را مجبور نکنید

همه چیز روند خود را طی می کند و در نهایت چه کسی برنده می شود طبیعی بودن و ارتباطات با قلب خودتان است. اگر چیزهایی را مجبور کنید طبق خواسته شما پیش برود، ممکن است جواب ندهد. شما حتی نمی دانید که آیا آن شخص برای شما مناسب است یا خیر، بنابراین به خود فرصت دهید تا آرام آرام همه چیز را بدانید و بفهمید که تیرهای عشق خود را با موفقیت پرتاب کرده اید یا نه.

عشق اجبار نیست

به سرنوشت فرصت دهید

فرقی نمی کند این شور عشق باشد، یک واکنش شیمیایی یا هر چیز دیگری، مهم این است که در برابر دریافت عشق باز باشید. به سرنوشت فرصتی بدهید، چه کسی می داند در آینده چه بلایی سر شما خواهد آمد؟ و اگر نتیجه نداد، دوباره ادامه دهید. افراد بسیار بهتری می توانند زندگی شان را با شما بگذرانند.

عشق در نگاه اول به عنوان یک مسئله علمی

وقتی شور عشق را احساس می کنیم، مردمک چشم ها گشاد می شوند، قلب شروع به تند شدن می کند و واکنش های بیوشیمیایی مغز بوجود می آید. آنها احساس رفاه و خوشبختی را برای ما فراهم می کنند. این یک واقعیت است، اما ما نمی توانیم تعیین کنیم که آیا احساس اولین احساس ماندگار است.

به گفته کارشناسان، اشتیاق در یک رابطه بین ۱۸ تا ۳۰ ماه از بین می رود. پس از آن، اگر عشق و علاقه وجود داشته باشد، رابطه قویتر می شود و احتمالاً دوام خواهد داشت.

طبق مطالعه ای که توسط دانشگاه سیراکیوز، ایالات متحده انجام شده، احساس عشق می تواند 0.2 ثانیه پس از اولین تماس چشمی با کسی رخ دهد. این مطالعه توضیح می دهد که این احساس توسط ۱۲ منطقه از مغز ایجاد می شود که با هم کار می کنند و باعث ترشح موادی مانند سرخوشی مانند دوپامین، اکسی توسین، آدرنالین و وازوپرسین می شوند و تأثیر آن چنان سریع است که ممکن است فکر کنید عشق است.

مطالعه دیگری توسط دکتر هلن فیشر، از دانشگاه راتگرز، می گوید که عاشق شدن سریع می تواند راه میانبر ازدواج و تكثير نسل باشد تا از انتشار گونه اطمینان حاصل شود. این یک پاسخ اساسی پستانداران است که برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد نسل. این وراثت در ژن های ما ایجاد شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *